Veteránpárty 2011

V sobotu 23. 4. 2011 proběhlo setkání majitelů veteránských automobilů a motocyklů do roku 1950. Setkání veteránistů bylo pojato upřímně a kamarádsky v duchu Vetran Party a myslím, že bylo tentokrát opravdu dostatek času si cokoliv prohlédnout či se setkat navzájem a prostě si popovídat.

Samozřejmě akce byla naprosto veřejná a dosvědčuje to i obrovský zájem veřejnosti. Návštěvníci měli možnost již od brzkých ranních hodin (od 9 hodin) sledovat příjezd vozidel do prostor Chvalské tvrze. Počasí nám přálo opravdu po celý den a proto se historická technika taktéž náležitě "blýskala".

    

     

Pro každého vystavovatele bylo vyhrazeno místo na travnaté ploše areálu, pro motocykly byl vyhrazen zpevněný dlážděný kruh v centru dění (okolo ohniště). Všechny historická kola, motocykly, automobily a traktor se tak opravdu vyjímaly na historickém prostranství Chvalské tvrze v pozadí Chvalského zámku a mezi rozkvetlými stromy. Zde se sluší poděkovat Městské části Praha 20 - Horní Počernice za poskytnutí opravdu reprezentativních prostor pro konání tohoto setkání příznivců historické techniky.

Na návštěvníky zde čekalo mnoho prodejních stánků s občerstvením, ale také i s odbornou literaturou. Mladší generace (a nejenom ona) mohla otestovat své zkušenosti na autodráze, kterou zapůjčil a provozoval Dům dětí a mládeže z Horních Počernic.

V 10 hodin začalo oficiální zahájení Veteran Party 2011. Veteran Party zahájila paní starostka Hana Moravcová a moderátorka Zuzana Foglarová, které přivezl až k pódiu z Chvalského zámku krásný historický automobil.

  

Po slavnostním zahájení nám hrála po celý den stylová hudba 30tých let, která se střídala s moderátorskými vstupy Zuzky Foglarové, která informovala přítomné návštěvníky nejenom o zajímavých historických skutečnostech, ale také zpovídala majitele historických skvostů přímo na ploše u jejich vozidel.

  

Celé dopoledne až do "odkrytí" doposud přikrytého nově zrekonstruovaného Mercedesu pana Zezulky probíhala soutěž o nejkrásnější motocykl a automobil.

  

Hlasovali samozřejmě jen návštěvníci Veteran Party a ti určovali pořadí svých oblíbenců v infostánku vhozením "stylové" matičky do kelímku s daným číslem vystavovatele. Předem ale musím podotknout, že ze soutěže byli vyřazeni pořadatelé celé akce a jejich vozidla. Proto celkové první a druhé místo v automobilech (Ford T a nákladní vůz Tatra 111 ) bylo postoupeno pro další vozidla v pořadí.

  

Některá vozidla (motocykly) přijely bohužel již pozdě a nešlo je již zapojit do této soutěže. Přesto ale rozšířili již tak velkou řadu vystavovatelů. Na to, že "věk" vystavovaných veteránů byl opravdu striktně omezen na rok 1950, tak účast byla opravdu nečekaně veliká a určitě se zapíše do dějin jako jedno z nejvíce obsazené jarní setkání. Tak se na ploše sešlo okolo 70ti vystavovaných vozidel. Pro ostatní "mladší" ročníky byla vyhrazena "jen" nesoutěžní účast na ploše.

A už jste viděli řidičský průkaz z roku 1933 ??

Teď se ale vrátím k dalšímu průběhu Veteran Party 2011. Po 12té hodině a ukončení soutěžního hlasování se seřadily vetráni ke spanilé jízdě Horními Počernicemi. Této spanilé jízdě předcházela jízda určená převážně pro nejmladší účastníky a to v historickém kabrio autobusu Karosa, o kterou byl ze strany dětí opravdu neskutečný zájem. V průběhu spanilé jízdy Horními Počernicemi tento autobus uzavíral celou kolonu jako poslední vozidlo. Naopak jako první vozidlo jel nákladní automobil Tatra 111 , který vypadal naprosto dokonale, opravdu jakoby právě vyjel z výrobní linky v Kopřivnici.

  

Následovaly další automobily a motocykly, kolona byla opravdu docela dlouhá a děkujeme tak za spolupráci i Policii ČR, která nám umožnila bezproblémový průjezd Horními Počernicemi k divadlu a zpět na Chvalskou Tvrz.

  

Setkání se zúčastnila také "bojová" technika z období 2.světové války, která se také samozřejmě zúčastnila spaliné jízdy Horními Počernicemi. Některé z nich jste mohli vidět přímo v "akci" také v Horních Počernicích na Vojensko historické akci a to v sobotu 16.4.2011.

     

Po návratu ze spanilé jízdy byl opět nechán prostor pro seznámení se s vystavovanou technikou a okolo druhé hodiny již byly známy výsledky hlasování veřejnosti o nejzajímavější vystavovaný exemplář. Přestože vítězem mohl být jen jeden, dovolím si tvrdit, že vítězi byly všichni vystavovatelé, protože je pojí jedno velké pouto a to láska k historickým vozidlům a snaha uchovat je i pro další generace.